Rak trzustki. Te informacje mogą uratować ci życie
Rak trzustki jest jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów. Śmiertelność jest bardzo wysoka, ponieważ choroba jest na ogół diagnozowana w momencie, gdy leczenie staje się nieskuteczne. W dodatku trzustka jest narządem, o którym rzadko myślimy i nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu odgrywa.
Rak trzustki jest trudny do wczesnego wykrycia, ponieważ wiele objawów może być spowodowanych innymi stanami. Ponadto ludzie zwykle nie mają żadnych objawów, dopóki rak nie rozprzestrzeni się na inne narządy. Mimo to warto wiedzieć, które sygnały są niepokojące.
Rak trzustki a ból brzucha
Trzustka znajduje się blisko wiązki naczyń krwionośnych i nerwów zwanych „splotem trzewnym”, może więc powodować ból i podrażnienie nerwów. Pojawia się ból w okolicy nadbrzusza (tuż pod mostkiem) i może promieniować do podbrzusza i pleców.
Rak trzustki a utrata masy ciała
Niewyjaśniona utrata masy ciała może być objawem każdego nowotworu, w tym także raka trzustki. Jest to bardzo niepokojący objaw i świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem, dlatego też nigdy nie powinien być ignorowany.
Rak trzustki a tłuste stolce
Trzustka nie produkuje wyłącznie insuliny, ale także enzymy trzustkowe, które pomagają rozkładać tłuszcz. Jeśli doszło do zaburzeń w produkcji enzymów trzustkowych, tłuste pokarmy nie będą trawione we właściwy sposób. Niepokojące mogą więc być charakterystyczne, „tłuste” stolce (błyszczące, kleiste).
Rak trzustki a żółtaczka
Trzustka znajduje się blisko wątroby, która produkuje żółć. Jeśli nowotwór utrudnia odpływ żółci z przewodu żółciowego, może dojść podwyższenia stężenia bilirubiny w organizmie, co powoduje żółtaczkę lub zażółcenie skóry. Zaniepokoić powinno zażółcenie białek oczu i skóry, swędzenie skóry, ciemny mocz. Kiedy rak trzustki rozprzestrzenia się, często trafia do wątroby. Może to również prowadzić do żółtaczki.
Rak trzustki nie jest najczęstszą przyczyną żółtaczki. Inne przyczyny, takie jak kamica żółciowa, zapalenie wątroby i inne choroby wątroby i dróg żółciowych, są znacznie częstsze.
Rak trzustki a nudności i wymioty
Jeśli rak uciska na koniec żołądka, może częściowo go zablokować, utrudniając przedostanie się pokarmu. Stan ten powoduje mdłości, wymioty i ból, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku.
Rak trzustki a zakrzepy
Niekiedy pierwszą wskazówką, że ktoś ma raka trzustki, jest zakrzep krwi w dużej żyle, często w nodze. Objawy mogą obejmować ból, obrzęk, zaczerwienienie i ciepło w zajętej kończynie. Czasami kawałek skrzepu może się oderwać i dotrzeć do płuc, co utrudnia oddychanie i wywołuje ból w klatce piersiowej.
Wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o rozwijającym się raku trzustki. Na ogół jednak są spowodowane innymi chorobami i schorzeniami. Warto jednak udać się do lekarza, gdy pojawi się choć jeden, niepokojący sygnał.